WORKS

ActiveX Liquid Soap

PACKAGING INDUSTRIAL DESIGN

About the Project

ActiveX liquid soap was designed to create a perception of protectiveness and thrust for antibacterial products and to become a catchy and icon product different from its rivals.

 

It were aimed to design liquid soap packaging series under the ActiveX brand which have the strong and medical perception of antibacterial products and will differ from rival products and become an icon for the brand. 

The target audience is composed of young mothers/women under 20 years of age wishing to protect her own and her family\’s health.

To promote primarily the feature of protectiveness during the design phase, background studies were shaped over the “protective hero” identity and reliable expressions were searched. 

As a result of the studies, it were aimed to use the letter “X” in the brand\’s name as the basic from, and to ensure the liquid soap bottle shaped by this form to give a sense of power and thrust with its broad shoulder and bottom. In order to avoid sharp corners and hard expression, a warm and friendly perception was created.

Thanks to the packaging physically bringing the name of the brand to the forefront, it was tried to achieve the aim to create a catchy and icon product projected.

 

View the website →

Proje Hakkında

ActiveX sıvı sabun serisi, antibakteriyel ürün kategorisi için koruyuculuk ve güven duygusu algısı yaratması amacıyla şekillendirilerek markanın rakiplerinden farklı, akılda kalıcı ve ikon bir ürün olması için tasarlanmıştır.

ActiveX markası altında konumlanmak üzere, antibakteriyel ürün kategorisinin güçlü ve medikal algısına sahip, rakip ürünlerden farklılaşırken aynı zamanda marka için ikon olabilecek sıvı sabun ambalaj serisi tasarlanması hedeflendi.

Markanın hedef kitlesini, kendisinin ve ailesinin sağlığını korumak isteyen 20 yaş üzeri genç anneler/kadınlar oluşturmaktadır.

Tasarım aşamasında, öncelikle koruyuculuk özelliğinin öne çıkarmak amacıyla,  temel çalışmalar “koruyucu kahraman” kimliği üzerine şekillendirilerek  güvenilir ifadeler araştırıldı.

Bu çalışmalar sonucunda markanın isminde yeralan “X” harfinin temel form olarak kullanımına ve bu formla şekillendirilen şişenin geniş omuz ve tabanıyla, güçlü ve güven duygusunu vermesi amaçlandı. Keskin köşe ve sert ifadeden sakınmak amacıyla şişenin konturü yumuşatılarak  sıcak ve samimi bir algı sağlandı.

Markanın ismini fiziksel olarak ön plana çıkaran ambalaj yapısı sayesinde, hedeflenen akılda kalıcı ve ikon bir ürün yaratma amacına ulaşılmaya çalışıldı.

 

 
View the website →

ActiveX_5

ActiveX_whitebackround_web

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!