WORKS

Dalin Baby Oil Series

  Dalin Bebek Yağı Serisi

  PACKAGING INDUSTRIAL DESIGN

  About the Project

  This design with round forms provides a warm communication with the user and an ergonomic grip due to its thin belly, whereas the upper front and back protuberances avoid sliding and the base front and back protuberances provide standing stability.

  The purpose of the round and flowing form designed for the Baby Oil label was to build a warm connection with the end user. The design which provides an ergonomic grip with its thin belly, gives also more stability while advancing on the filling line due to the front and back protuberances which provide a wide base. The renewed brand logo and mascot are placed simply on the transparent label while the ground color which provides visibility to the ingredient text becomes lighter and lighter from the bottom until transparent at the top.

  Proje Hakkında

  Yuvarlak hatlarıyla kullanıcıyla sıcak bir iletişim kurarken ince beliyle ergonomik bir tutuş sağlamakta olan tasarımın, üst ön-arka bölgesindeki çıkıntısıyla elden kaymazlığı sağlanırken, alt ön-arka çıkıntısıyla dengeli ve stabil duruş hedeflenmiştir.

  Bebek Yağı için tasarlanan ambalajın yuvarlak ve akışkan hatlarıyla kullanıcıyla sıcak bir iletişim kurması hedeflenmiştir. İnce beli sayesinde ergonomik bir tutuş sağlamakta olan tasarımın, üst ön-arka bölgesindeki çıkıntısıyla elden kaymazlığı sağlanırken, alt ön-arka çıkıntısıyla arttırılan zemin yüzeyiyle dolum bandında ilerlerken dengeli ve stabil durması hedeflenmiştir. Şeffaf etiket üzerinde yenilenen marka logosu ve maskotu sade bir şekilde yeralırken, içerik yazılarının görünmesini sağlayan zemin rengi aşağıdan başlayıp, yukarıya doğru şeffaflaşarak kullanılmıştır.

  This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!