WORKS

Desto Dish Soap Series

  PACKAGING INDUSTRIAL & GRAPHIC DESIGN

  About the Project

  The goal is to offer a memorable and joyful experience by establishing an emotional connection with the consumer through the feminine surfaces and vivid colors as well as offering a design with ergonomic solutions such as easy grip, easy-to-use package and standing in balance.

  Basic ergonomic solutions such as easy grip, easy-to-use package and eliminating overturns with weight center at a point close to the bottom are used for the design and the feminine surfaces used intend to establish an emotional connection with the consumer in order to offer memorable and enjoyable package experience. The tap used highlights being easy-to-use by avoiding sharp and reverse angled surface movements in order to avoid any finger injuries.
  Generally, visuals supporting the feminine impact dominating the package are used on the graphic design of the label and the fact that it is a product with improved formula is highlighted. Text is used as content information rather than visuals; the package hopes to make a clear statement with the simple style using only a plate as a visual element.

  Proje Hakkında

  Feminen yüzeyleri ve cazip renkleriyle kullanıcıyla duygusal bağ kurarak, akılda kalıcı ve keyifli bir kullanım deneyimi sunmanın yanısıra kolay tutuş, kullanım ve dengeli duruş gibi ergonomik ihtiyaçları çözümleyen tasarım hedeflenmiştir.

  Tasarım sürecinde, ambalajın kolay tutulması, kullanılması ve ağırlık merkezinin zemine yakın tasarlanmasıyla devrilme gibi sorunların önüne geçilmesi gibi temel ergonomik çözümlerin yanısıra, kullanılan feminen yüzeylerle kullanıcı ile duygusal bir bağ kurarak, akılda kalıcı ve keyifli bir kullanım deneyimi sunan bir ambalaj tasarımı hedeflenmiştir. Tıpa kullanımında parmakların zedelenmemesi için sivri ve ters açılı yüzey hareketlerinden kaçınılırken kolay kullanım ön planda tutulmuştur.
  Etiket grafik tasarımında ambalajın genelindeki feminen etkiyi destekleyen görseller kullanılarak geliştirilmiş formüle sahip yeni bir ürün olduğu vurgulanmıştır.İçerik bilgisi olarak görsel yerine yazı kullanılmış ve sadece tabak görseli kullanılarak sade bir anlatım diliyle ambalajın kendini net olarak ifade etmesi amaçlanmıştır.

  This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!