WORKS

DURU Floral Sensations Soap Series

  About the Project

  It is designed to be an essential part of care and beauty rituals which will offer the sense of being very beautiful, chic, attractive and feminine and to be a hygiene product as well as an alluring and exciting care product.

  Floral Sensations, the new bar soap series of Duru, is based on the philosophy of becoming an essential step of care and beauty rituals which would offer a sense of being more beautiful, chic, attractive and feminine. Thus, colorful flowers having a wide range of smells are used in the design not only as visual contents but also an image which embraces a woman with its beauty and smell, as if bursting out a spring under DURU logo. A harmony is achieve in terms of package color by choosing a background color based on flowers for each variety and using the same color of clothes on the women. The design based on these aspects hints it is not only a product for hygiene but also an elegant care product.

  Proje Hakkında

  Kullanıcıların kendilerini çok güzel, şık, havalı ve kadınsı hissedecekleri, bakım ve güzellik ritüellerininin değişmez bir parçası olması, temizlik işlevinin yanısıra cazibeli ve ilgi çekici bir bakım ürünü olarak tasarlanmıştır.

  Duru’nun yeni katı sabun serisi Floral Sensations’ın temel felsefesi, kullanıcıların kendilerini çok daha güzel, şık, havalı ve kadınsı hissedecekleri, bakım ve güzellik ritüellerininin değişmez bir parçası olması üzerine şekilleniyor. Bu amaçla tasarımda kullanılan birbirinden renkli ve farklı kokulara sahip çiçek görselleri sadece içerik olarak değilde, DURU logosunun altından, sanki bir kaynaktan çıkarcasına coşkulu bir şekilde uçuşarak güzelliğiyle ve kokusuyla kadını sarmalayan bir imge oluşturuldu.Herbir varyant için çiçeklerlerle ilişkisi gözetilerek verilen temel zemin rengi, kadının kıyafetinde kullanılarak ambalajda bir renk bütünlüğü sağlandı. Bu şekilde oluşturulan tasarımla sadece bir temizlik ürünü değil aynı zamanda şık bir bakım ürünü olması amaçlanmıştır.

  Egypt Version

  DURU_FloralSensations_1

  Middle-East Region Version

  DURU_FloralSensations_2

  Middle-East Keyvisual

  DURU_FloralSensations_4

  Retouch Work

  DuruFloralSensations_04

  This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!