WORKS

DURU Liquid Soap Series

  DuruLiquidSoap_2

  PACKAGING INDUSTRIAL DESIGN

  ABOUT PROJECT

  To become different at the market and with the formal integrity of DURU products strengthen the brand identity is the goal of creating a common language by using  the asymmetric structure of design.

   

  Result of the target mass studies; women users have deeper passions about accessories like shoe, bag etc. which includes soft and hard forms that we used for aiming to obtain the emotional approach between the product and the user.

  Using soft and hard forms together as a daily trend as a refer to the women which we use a way to express the brand massege; `DURU makes you feel how you want to be`.

  Design of the cap obtain to become a united whole body and ergonomics of easy to open by the wide gear structure. 

  View the website →

  Proje Hakkında

  Tasarımın asimetrik yapısı ile ürünün diğer ambalajlardan farklılaşması ve DURU ürünlerinin biçimsel bütünlüğüyle marka kimliğinin güçlendirilip ortak bir dil yaratılması amaçlanmıştır.

   Hedef kitle çalışmaları sonucunda kadın kullanıcıların daha tutkulu daha yoğun duygular besledikleri ayakkabı, çanta gibi aksesuarların taşıdığı yumuşak ve sert biçimleri içinde barındıran formlarla ürün ve kullanıcı arasındaki duygusal yakınlaşmanın yakalanması hedeflenmiştir.

   Endüstriyel Tasarımda yumuşak ve sert formların bir arada kullanılması ürünün güncel trendleri yakalaması yanında hedef kitle olan kadına da gönderme yapması markanın “istediğiniz gbi hissettirmek” mesajını ifade etmenin bir yolu olarak kullanılmıştır.

   Şişe ile bütünleşen kapak tasarımının geniş dişli yapısıyla kolaylıkla çevirerek açılmasını sağlayacak ergonomik yapı kurulmuştur.

  View the website →


  DuruLiquidSoap_1

  This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!