WORKS

DURU Perfume Fresh Shower Gel Series

  DURU-Perfume-Fresh_01

  PACKAGING GRAPHIC DESIGN

  About the Project

  The design, combined with natural fresh extracts and intense fragrance, tries to offer a sense of cleanliness, being refreshed and revitalized and the aim is to seize a fresh, lively and dynamic “moment” with flower patterns.

   

  The motto of new DURU PERFUME FRESH series is; “Natural, fresh extracts refresh your skin in each shower; intense fragrance awakens all pleasant sensations”.

  For this purpose, the design focuses on offering a sense of cleanliness, being refreshed and revitalized to the consumers using Duru Perfume Fresh Shower Gel. Vivid colors such as turquoise, blue and green as well as flowers falling down on water are used for design compositions. A fresh, lively and dynamic “moment” is targeted with bubbles and drops in and out of the water. The composition of the transparent label on the front is enriched decoratively with the flower patterns on the inside of label on the back.

  Proje Hakkında

  Doğal fresh özleri ve yoğun parfümüyle, kullanıcıların kendilerini temizlenmiş, tazelenmiş ve yeniden hayat enerjisi kazanmış hissetmeleri amaçlanarak oluştulan tasarımda suya düşmekte olan çiçek görselleriyle taze, canlı ve dinamik bir “an” hedeflenmiştir.

  Yeni DURU PERFUME FRESH serisinin söylemi; “Her duşta doğal fresh özleriyle cildinize hayat verir, yoğun parfümü ile tüm güzel hislerinizi canlandırır.”
  Bu amaçla tasarımda, Duru Perfüme Fresh Duş Jelini kullanan kullanıcıların kendilerini temizlenmiş, tazelenmiş ve yeniden hayat enerjisi kazanmış hissetmeleri amaçlanmıştır. Turquaz, mavi ve yeşil gibi canlı renkler seçilerek kullanılan çiçek görselleri suya düşmekte olarak kompozisyonlanmıştır. Suyun içerinde ve dışarısındaki kabarcıklar ve damlacıklarla taze, canlı ve dinamik bir “an” hedeflenmiştir. Şeffaf ön etiket üzerindeki bu kompozisyon, arka etiketin iç yüzeyindeki çiçek desenleri ile dekoratif olarak desteklenmiştir.

  DURU-Perfume-Fresh_02

  This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!