WORKS

DURU Shampoo Series

PACKAGING INDUSTRIAL DESIGN

About the Project

DURU Shampoo Series is designed targeting the needs and expectations of women of different cultures and ages. Whereas a compact and elite look is achieved by the design of the bottle and the cap of the packaging where a plain design language is used as if they were one single piece, by the nacreous white color used on the entire packaging the purity and cleanness are referred to. The consumer is approached by creating a feminine perception with the soft and curvaceous forms used in every part of the packaging, and with the shape, color and texture the sense of security is aimed to be stiffened.

With the use of a different color for the stopper section with openable cap, it is aimed to reach the user by creating visual communication. The finger-groove required for the opening of the stopper is provided by the curl shape starting with a circular surface motion at the cap and continuing so as to allow use of wide label on the bottle. The main purpose of this curl shape is to emphasize the product identification (shampoo) and to ensure the quick recognition in the supermarkets by the consumer.

View the website →

Proje Hakkında

DURU Şampuan Serisi, farklı kültür ve yaştaki kadın tüketici grubunun ihtiyaç ve beklentileri hedef alınarak tasarlandı. Yalın bir tasarım dili kullanılan ambalajın şişe ve kapağı tek bir parçaymışcasına tasarlanarak kompakt ve elit bir görünüm elde edilirken, ambalajın bütününde kullanılan sedefli beyaz renk ile saflık ve temizliğe gönderme yapılmıştır. Ürünün genelinde kullanılan yumuşak ve kıvrımlı formlar ile feminen bir algı yaratılıp tüketiciye ulaşarak, formu, rengi ve dokusuyla güven duygusu pekiştirilmeye çalışılmıştır.
Kapağın açılan tıpa bölgesinin farklı renk kullanımıyla görsel bildirişim yaparak kullanıcıyla iletişime geçmesi amaçlanmıştır. Tıpanın açılması için gerekli olan parmak boşluğu, dairesel bir yüzey hareketiyle kapakta başlayıp şişede geniş etiket kullanımına izin verecek şekilde devam eden saç kıvrımı formu ile sağlanmıştır.Bu saç kıvrımı formunun asıl amacı ise ürün kimliğini(şampuan) vurgulayarak, marketlerde tüketici tarafından çok kısa sürede farkedilmesini sağlamaktır.

View the website →

DURU_sketch

DURU_process

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!