WORKS

Dushy Shower Gel Series

  Dushy-Shower-Gel_01

  PACKAGING INDUSTRIAL & GRAPHIC DESIGN

  About the Project

  The package design intends to modernize this affordable brand and make it more attractive. The simple and dynamic design language hopes to create dynamic and positive perception.

   

  The package design intends to modernize this affordable brand and to make it more attractive. The simple, basic and asymmetric neck structure enriches the design and adds a fast and dynamic touch. The design widens towards the bottom to assure that it will stand and will not fall over when using. The form resembling a “check” icon highlights the cap in order to create a positive consumer perception. The language used on the label prioritizes using clear and understandable style; the variety of visuals used on the label makes the product memorable, attractive and rather a cosmetic item.

  Proje Hakkında

  Ambalaj tasarımıyla markanın ekonomik duruşunu daha modern ve çekici hale getirmek amaçlandı. Yalın ve dinamik tasarım diliyle dinamik ve pozitif bir algı yaratılması hedeflendi.

  Ambalaj tasarımıyla markanın ekonomik duruşunu daha modern ve çekici hale getirmek amaçlandı. Yalın temel biçim asimetik omuz yapısı ile hareketlendirilerek tasarıma hızlı ve dinamik bir ifade katıldı. Tasarım taban bölgesine doğru genişletilerek, kullanım alanınında ürünün sağlam duruşu ve devrilmemesi amaçlandı. “Check” ikonuna gönderme yapılan formla kapak açma detayı ön plana çıkarılırken kullanıcı üzerinde pozitif bir algı yaratılmak hedeflendi. Etikette iletişim dilinin net ve anlaşılır olması ön planda tutularak yaratılan görsellerle ürün çeşitlendirmeleri aklıda kalıcı, çekici ve daha kozmetik hale getirildi.

  Dushy-Shower-Gel_02

  This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!