WORKS

Evy Baby Diaper Series

PACKAGING GRAPHIC DESIGN


About the Project

On the packaging of the range of Evy Baby diapers, a design putting emphasis on the warm relationship between the mother and the baby and giving prominence to the features of the diaper is aimed.  

By isolating the mother and baby images from the existing backgrounds and placing on the background color of the packaging the unity with the general composition is assured. 

For perceptibility on the shelf, for each size a different color is selected and used on the packaging in the form of a band.  Details such as product number, quantity etc. are placed on or below this band so as to be clearly seen. 

By placing the “7 total comfort” icon provided by the company in a circular form stretching the band, the elasticity which is the most important feature of the diaper is emphasized. For clear perception of the elastic structure “elastic form” icon is created and placed below the “Evy Baby” logo. 

View the website →

Proje Hakkında

Evy Baby markasının yeni bebek bezi serisinin ambalajında, anne ve bebek arasındaki sıcak ilişkiyi vurgulayan ve bebek bezinin sahip olduğu özellikleri ön plana çıkaran bir tasarım amaçlandı.

Anne ve bebek görselleri  mevcut zeminlerinden ayrıştırılıp, ambalajın zemin  renginin üzerinde kullanılması sayesinde  genel kompozisyonla uyumu sağlandı.

Rafta kolay algılanması amacıyla, her boy için farklı renk seçilerek ambalaj üzerinde bir kuşak olarak kullanıldı.Ürünlerin numarası, adedi gibi bilgiler bu kuşağın üzerinde veya altında rahatlıkla görülebilecek şekilde yerleştirildi.

Firma tarafından gönderilen “7 total comfort” ikonu dairesel bir form içine yerleştirilip kuşağı esneten bir şekilde görselleştirilerek, bebek bezinin en önemli özelliği olan esnekliği vurgulandı. Esnek yapının net olarak algılanması için “ elastic form” ikonu yaratılarak “Evy Baby” logosunun altında konumlandırıldı.

View the website →

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!