WORKS

Sanimax Shoecover Dispenser

About the Project

The design is intended for providing solution to issues such as the expressionlessness and technological apathy of shoe cover dispensers, the user not being able to perceive what the product is and how to use it or losing balance when the foot is placed onto the automat.

Therefore, so that the user can easily perceive what the product is and how to use it, the usage is explained via an interface and audio directions step by step on the digital screen. The area where the shoe is to be placed on is featured with dark colored components and forms. SO that the user shall not lose its balance, a holding piece is created.

The design shall be used in intensive care units, at hospitals and sports halls etc. So that the design shall create a positive emotional perception on the users, in the form of the holding piece, screen and loudspeaker reference to a cute and smiling face is made. The quick and practical use of the product is tried to be expressed through the combination of soft-strong forms and with the motives on the nose.

Proje Hakkında

Ayakkabı galoşu giydirme otomatlarındaki ifadesizlik, teknolojik soğukluk, kullanıcının ürünün ne olduğu-nasıl kullanacağını algılayamaması, ayağını otomata yerleştirip kullanırken dengesini kaybetmesi problemlerine çözüm bulması amaçlanmıştır.

Bu amaçla kullanıcının ürünün ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını kolay algılayabilmesi için dijital ekranda arayüz ve sesli yönlendirmelerle kullanım şekli adım adım anlatılmıştır. Ayakkabı yerleştirelecek alan koyu renkli parça ve biçimlendirmelerle ile ön plana çıkarılmıştır. Kullanıcının dengesini kaybetmemesi için tutamak bölgesi yaratılmıştır.

Tasarım yoğun bakım üniteleri, hastaneler, spor salonlarında..vb. kullanılacaktır. Tasarımın kullanıcılar üzerinde “pozitif” duygusal algı yaratılması amacıyla tutamak, ekran ve hoparlörün formlarında sevimli ve gülümseyen bir yüze atıfta bulunulmuştur. Ürünün hızlı ve pratik kullanılışını belirtmek için yumuşak-sert formların harmanlanmasıyla ve burundaki hareketlerle ifade edilmeye çalışılmıştır.

Sanimax_hospital

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!