WORKS

Sesu Wax Electrical Roll-on Kit

  PRODUCT DESIGN

  About Project

  The target of the design was to avoid the appearance of a cool and dangerous device and to create a women care product which looks feminine, cosmetic, warm and seems easy to use.
  The product is used by warming up the wax cartridge and making it ready for application. In order to avoid burning of the hands during use, the product has been provided with silicone lining and air channels between the plastic cover and the wax warming component.
  There wasn’t used any auxiliary part for the LED light which stays on until the wax is warmed up to the temperature  necessary for a clean and hygienic application of the wax; the thickness of the plastic  mass has been reduced in certain parts providing a soft form .
  In order to prevent the usage of the wax cartridges of other brands, a special profile was used for the insert area. In this way the consumer is guided to use the device only with its own cartridge, which is the best way to provide consumer safety and ideal wax application.
  Since the device is used by pressing it on the skin, its slim belly form, the front and back surface protuberances and the lateral jointed surface are preventing its sliding from the hand.
  Compared with the global competitors who use 50 ml cartridge, the device has the advantage of a 100 ml cartridge. Although the product has a bigger physical size, it looks elegant due to its surface -dynamics and lateral colorful antislips which prevented the bulky look of the product.

  Proje Hakkında

  Tasarımın tehlikeli ve soğuk bir cihaz görünümünden uzak, kullanım kolay, sıcak, kozmetik ve feminen bir kadın bakım ürünü olması hedeflenmiştir.
  Ürün ağda kartuşunu ısıtarak kullanıma hazır hale getirir ve cilde sürülerek kullanılır. Sıcak kullanıldığından el yakmaması için ürünün plastik kabuğu ile ısıtıcı komponentleri arasında silikon pabuçlar ve havalandırma kanalları kullanılmıştır.
  Temiz ve hijyen kullanım için Ağdanın istenilen sıcaklığa gelene kadar yanan led ışığı için ek bir parça kullanımamış, plastiğin et kalınlığı bölgesel olarak inceltilerek soft bir görünüm sağlanmıştır.
  Üründe farklı markaların ağda kartuşlarının kullanılmasını engellemek için ağız bölgesinde özel bir profil kullanılanılmıştır. Böylelikle ürün sadece kendi markasının kartuşu ile kullanılarak tüketicinin güvenliği ve ideal ağda kullanımı sağlanmıştır.
  Ürün cilde bastırıp sürülerek kullanılır, elden kaymayı engellemek için ince belli yapının yanısıra ön ve arka yüzlerde çıkıntı yüzey hareketleri ile yanda derzli kaymaz yapı kullanılmıştır.
  Global rakiplerde 50ml katuş kullanılırken tasarımda 100ml kartuş kullanılmıştır. Ürün fiziksel olarak büyürken kibar bir duruş için yanda kullanılan kaymazların farklı renk kullanımıyla ve yüzey hareketleri ile tasarımın bulky olması engellenmiştir.

  How to use?

   

  Front View

  Assembly View

  This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!