WORKS

Shine Toothbrush

  Shine Diş Fırçası

  PRODUCT DESIGN

  About the Project

  The design was simplified and the color choice was reduced from 3 to 2 in order to emphasize the personal use perception. The brush handle displays an intense area coloring which facilitates the identification of the user and the elastomer used in this part provides antislip features.
  The handle angled form of the brush which is widening facilitates the stopper function of the thumb and the grip of the palm, hence providing correct ergonomics to the product. The surface of the handle back was carved from place to place in order to secure more powerful antislip and to reduce the weight.
  The small brush head and the thin neck provide an elegant look but also facilitate handling the movement of the brush in the mouth. The three long brush rows on the head provide access between the teeth and, hence, an ideal teeth cleaning

  Proje Hakkında

  Tasarımda kişiye özel algısını güçlendirmek için sadeleştirilip 3 renkten 2 renge indirgenmiştir. Sap kısmında renkli alanlar yoğun kullanılarak tasarıma her açıdan bakıldığında kime ait olduğu anlaşılırken, elden kaymazlık için bu alanda elastomer kullanılmıştır.
  Baş parmak için stoper, avuç içine oturması için de sapta açılı ve genişleyen form kullanılarak doğru ergonomi sağlanmıştır. Sırttaki yüzey boşaltmalarıyla elden kaymazlık güçlendirilirken ürün gramajının hafifliği amaçlanmıştır.
  Küçük fırçabaşı ve ince boyun ile zarif bir görünüm elde edilirken ağız içinde rahat hareket sağlanmıştır. Kafada 3 sıra fırça uzun kullanılarak diş aralarına erişmesi ve ideal temizlik sağlaması amaçlanmıştır.

  This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!